CIPUR

Home | CIPUR-Rekonstrukcija Manastira Cipur Cetinje

 

       

          Manastir sa crkvom Rodjenja Bogorodice podigao je 1484. godine gospodar Zete Ivan Crnojevic na mjestu zvanom Cipur, na Cetinju Na osnovu sacuvanih ostataka manastira, starih opisa, crteza i planova, moze se zakljuciti da se radilo o slozenom i mocnom manastirskom kompleksu, koji je bio opasam zidovima na koje su se naslanjale zgrade konaka, kule i pomocni objekti. U centru kompleksa nalazila se crkva Rodjenja Bogorodice, a u sjevernom dijelu jos jedna manja crkvica posvecena sv. Petru. Zgrada podignuta nad snaznim lucnim otvorom, kroz koji je tekla rijeka Cetina.
     Pretpostavlja se da je crkva imala izgled trobrodne bazilike oko koje je bio formiran otvoreni trijem oslonjen na niz stubova. Kapiteli stubova ukraseni su reljefima izvedenim u duhu pozne gotike i renesanse, na kojima je, izmedju ostalog, prikazan grb Crnojevica.
     Manastir Crnojevica su do temelja razorili Turci 1692. godine. Na mjestu prvobitne crkve Rodjenja Bogorodice, knjaz Nikola je 1886. godine podigao dvorska kapelu u kojoj danas pocivaju posmrtni ostaci kralja Nikole i kraljice Milene.

         Film 'Rekonstrukcija manastira Cipur na Cetinju' je dokumentarni animirani film koji govori o nacinu izgradnje manastira Ivana Crnojevica, te uslovima i istorijskim okolnostima u kojima je on nastao. Film traje 25 minuta. Autor naucne rekonstrukcije i teksta je mr Branislav Borozan. Virtuelnu rekonstrukciju i animaciju uradio je Lazar Jovovic, a muzika radjena u Studiju Mihajlovic.
       Prvi dio filma je uz pomoc TVCG snimljen u Loretu (Italija), malom gradu blizu Ankone, gradu u kojem je Ivan Crnojevic bio u izgnanstvu. Snimci su uradeni u autenticnom ambijentu crkve u kojoj je Crnojevic pred likom Bogorodice dao zavještanje da ce po povratku u zemlju, Bogorodici u slavu, sagraditi hram.Ukoliko vlastitu buducnost želimo prosvijetliti, svakako moramo osvježavati naše pamcenje. U ovoj spoznaji nadosmo motivaciju za izradu ovog projekta, sa namjerom da publiku njegovim posredstvom odvedemo u samo jedan kutak prebogate baštine naše prošlosti. Ovoj ideji podredena je cjelokupna koncepcija filma. Izgradnjom ovog hrama 1484. godine, gospodar Ivan Crnojevic, nije samo udario kamen temeljac gradu Cetinju, vec je time u velikom dijelu dao osnovu razvoja buducih istorijskih zbivanja u posljednjih 500 godina crnogorske istorije.
          Kako bi se izbjegla simulacija uobicajena u filmskom prikazivanju nestalih istorijskih spomenika i dešavanja u kojima su oni nastali, ovom prilikom sacinjena je virtuelna rekonstrukcija manastira Cipur, oslonjena iskljucivo na rezultate naucno-istraživackog rada koji ima uporište u podacima stecenim arheološkim iskopavanjima njegovih ostataka. Prikazivanjem ove rekonstrukcije je istovremeno ukazano i na mnogobrojne zablude koje su postojale u vezi sa izgledom ovog manastira.
         Tekst koji prati film u najvecem dijelu su zapravo citati iz rijetkih sacuvanih arhivskih dokumenata, koje je svojevremeno napisao Ivan Crnojevic u vremenu izgradnje manastira Cipur.
              Kompjuterska animacija osim izgleda manastira, animiranim linijama prikazuje nastanak modularne mreže, koja je predstavljala logiku izgradnje koju je primijenio dubrovacki arhitekta, graditelj hrama. Spoznaja i otkrice modularne mreže omogucila je savršeno preciznu rekonstrukciju. Osnovni dio te mreže je jednakostranicni trougao, cijom diobom nastaje cjelokupna mreža. Iz tog trougla i same mreže se mogu 'procitati' sve dimenzije, proporcije i pozicije pojedinih elemanata ili objekata manastira.
              Modelovanje i animacija su radeni u 3D Studio Max-u, a dio modelovanja i u AutoCad-u. Koliko je pažnje posveceno detaljima govori i to da se u virtuelnoj sceni nalazi skoro 3 miliona poligonih povrsina od kojih su modeli sastavljeni. Teksturama nije simulirana treca dimenzija ni na jednom dijelu manastira, vec su korišcene da bi se modelima "udahnuo" realni izgled. Za prikaz okolnog ambijenta manastira u radu je korišcena tzv. metoda "rotoskopije", što znaci kombinovanje digitalnih snimaka realnog svijeta i racunarski generisanih 3D objekata.
Film bi trebao da bude prva epizoda buduce dokumentarne serije, koja ce se baviti vurtuelnom rekonstrukcijom nestale kulturno-istorijske baštine ovog prostora. Film ce uskoro biti distribuiran na DVD-u